Odhlásit z odběru bulletinu

Nezobrazil se Vám e-mail správně? Klikněte sem...

II. VYDÁNÍ / LEDEN 2009
Nemocenskou hradí zaměstnavatel
Od 1. ledna 2009 se mění způsob vyplácení nemocenské - prvních čtrnáct dní je v režii zaměstnavatele. Tři dny přitom nemocný nedostává žádné dávky, od čtvrtého do čtrnáctého dne se jedná o takzvanou náhradu platu ve výši šedesáti procent jeho průměrné mzdy. Teprve po čtrnácti dnech nastupuje klasická nemocenská, a to také ve výši šedesáti procent mzdy.
Zaměstnavatelé získali i právo své zaměstnance kontrolovat během prvních čtrnácti dnů nemoci.
Nezaměstnanost v lednu 2009 stoupla na 6,8%
Evropský parlament rozhodl, že lidé v zemích Evropské unie budou pracovat maximálně 48 hodin týdně. Bruselští poslanci se shodli na takovém znění, aby už nebylo možné pracovat delší dobu, což kritizuje Hospodářská komora ČR.
Nejvýraznějším zklamáním pro podnikatele tak je postupné odstranění výjimky (tzv. „opt-outu“) pro pracovníky, což je možnost jejich souhlasu s překročením právně závazného limitu 48-hodinové pracovní doby.
V roce 2009 platy neporostou
Donedávna platy zaměstnanců v ČR pravidelně skokově narůstaly, v roce 2009 nelze předpokládat pokračování tohoto trendu. Polovina českých firem počítá, že v příštím roce platy zmrazí a čtvrtina podniků se chystá propouštět zaměstnance. Zastavení růstu mezd postihne v letošním roce nejvýrazněji automobilový průmysl a oblast IT.
Novinky z oblasti personalistiky
PRAGMA představuje
Ing. Iva Válková
Pozice: Vedoucí pobočky Olomouc
Věk: 30
Znamení: Štír
Zájmy: turistika (pěší i kolo), plavání, kynologie
Zážitek roku: na ten teprve čekám
Plány: úspěšně dokončit dálkové studium
Nový návrh zákoníku práce
Česká republika se na šest měsíců ujala předsednictví v Evropské unii a Ministerstvo práce a sociálních věcí zveřejnilo cíle českého předsednictví v oblasti zaměstnanosti a sociální politiky.
Hlavním cílem bude upozornit na přínosy liberalizace pohybu pracovníků v rámci EU. Zaměříme se také na potlačování nehlášené práce, větší informovanost o možnostech mobility v rámci Evropské unie a problematiku uznávání dosažené praxe pro účely další profesní kariéry.
Statistické okénko
Aktuální míra nezaměstnanosti v ČR: 5,3 %
Průměrná hrubá mzda za III. čtvrtletí 2008: 23 144  Kč
Aktuální počet CV v DTB Pragma: 30 874 kandidátů
Přírůstek nově registrovaných kandidátů v DTB Pragma za 12/2008: 887 kandidátů
Seznam všech čísel zpravodaje ZDE!