5. ČÍSLO / KVĚTEN 2009
Češi patří k nejpracovitějším v EU
Podle Eurostatu a Českého statistického úřadu se Česká republika řadí mezi země s nejvyšším počtem odpracovaných hodin v hlavním zaměstnání. S počtem 38 hodin obsadila páté místo žebříčku po Německu, Rakousku, Nizozemsku a Řecku. V rámci mezinárodního srovnání však tento počet především z důvodu hospodářské krize klesl o 1,1 hodiny. Nejvíce odpracovaných hodin týdně měli na kontě podnikatelé (44,1). Zaměstnanci strávili v práci v průměru 36,7 hodiny.
Strach o práci nezlomil nechuť Čechů ke stěhování
Téměř tři pětiny Čechů v aktivním věku se obávají ztráty zaměstnání. Přesto je pro ně přijatelnější pracovat mimo obor nebo za nižší mzdu, než se za prací stěhovat. Stěhování je pro řadu lidí „překážkou v práci". Podle analytiků ani akutní obavy ze ztráty práce většinu Čechů nepřesvědčí, že by se měli stěhovat do jiného kraje.
Nezaměstnanost je nejvyšší od ledna 2007
Lidí bez práce opět přibylo. Úřady práce evidovaly 456 726 nezaměstnaných, což je téměř o osm tisíc víc než v předchozím měsíci. Míra nezaměstnanosti v Česku vzrostla o dvě procenta na 7,9 % a je nejvyšší od ledna 2007. Na jedno volné pracovní místo připadá v současnosti v průměru devět uchazečů.
Firmy věří, že krize zeslábne
I přes ekonomickou krizi vládnoucí na pracovním trhu, čeští podnikatelé věří, že letos prodělávat nebudou. 91% dotázaných věří, že se minusové účetní závěrce vyhnou i přes očekávané výrazně nižší tržby. Pouhá necelá desetina ze sta dotázaných podnikatelů uvedli, že letos jejich firma skončí ve ztrátě.
Novinky z oblasti personalistiky
PRAGMA představuje
Bc. Klára Bundilová
Pozice: Personální konzultantka
Věk: 26
Znamení: Ryby
Zájmy: cestování, cizí jazyky, tanec, dobré víno
Zážitek roku: dovolená v Anglii
Plány: další vzdělávání a dokončení stavby domu
Pomoc pro lidi, kterým chybí doklad o tom, co umí
Lidé pracující v jiném oboru, než který vystudovali, budou mít možnost nechat se přezkoušet a získat celostátně platný certifikát uznávaný všemi zaměstnavateli. Pomoci jim má Národní soustava kvalifikací, která bude realizována v rámci celostátního projektu Rozvoj a implementace Národní soustavy kvalifikací (NSK 2).
I přes ekonomickou krizi vládne na pracovišti spokojenost
I přes nepříznivý vliv ekonomické krize na pracovním trhu, se spokojenost zaměstnanců se svou prací od roku 2006 zvýšil. Dle institutu CIPD, který průzkum provedl, se zvýšilo procento spokojených lidí se svým pracovním místem z 26% v roce 2006 na 46 % v letošním roce.
Statistické okénko
Aktuální míra nezaměstnanosti v ČR: 7,9 %
Průměrná hrubá mzda za IV. čtvrtletí 2008: 25 381  Kč
Aktuální počet CV v DTB Pragma: 34 299 kandidátů
Přírůstek nově registrovaných kandidátů v DTB Pragma za 04/2009: 613 kandidátů
Seznam všech čísel zpravodaje najdete ZDE!