6. ČÍSLO / ČERVEN 2009
Můžeme se těšit na zlepšení situace na trhu práce?
Podle zahraničních průzkumů se zdá, že se propouštění zpomaluje. Společnosti, které dosud nepropustily žádné své zaměstnance, nebudou nejspíš propouštět ani v budoucnosti. Zlepšení se dá očekávat i v oblasti mezd. Průzkumy poukazují na to, že zaměstnavatelé, jež snižovali mzdy, se chystají do konce roku vrátit výši finanční odměny do původního stavu.
Ekonomická krize zlepšuje týmovou práci
Nedávný výzkum ukázal, že právě probíhající ekonomická krize vedla k tomu, že se zaměstnavatelé zaměřili na důkladnější dialog se svými zaměstnanci. Jde jim především o prohloubení pocitu sounáležitosti mezi pracujícími a potřebou společně bojovat za „přežití“ společnosti.
Nový způsob vzdělávání pro manažery - directors.cz
Nový portál Directors, který byl spuštěn v minulém měsíci, je postaven na myšlence manažerského distančního vzdělávání. Studiu postavenému na řešení případových studií se lze věnovat 24 hodin denně. Při návštěvě webu www.directors.cz se seznámíte s myšlenkami nejznámějších teoretiků a praktiků managementu, které našly uplatnění při řízení nejúspěšnějších podniků na celém světě. Studium je určeno pro začínající manažery, podnikatele, ale i absolventy středních a vysokých škol.
Každý den jiná práce? Proč ne!
Nezaměstnaný Brit Jamie Dodd se rozhodl kývnout na zajímavou nabídku nesoucí název „Projekt 365“. Od 1. července si bude moci každý den, včetně víkendů, zkusit jinou práci. Pozice bude měnit napříč celou Británií. Za odvedenou práci bude pobírat odpovídající denní mzdu. Jamie na tuto výzvu přistoupil proto, že neví, která práce by mu vyhovovala a čím by se chtěl jednou opravdu živit. Chce si tímto způsobem najít ideální kariéru. Více informací o projektu a aktuální dění můžete sledovat na www.project-365.co.uk.
Novinky z oblasti personalistiky
PRAGMA představuje
Gabriela Plodková
Pozice: Personální konzultantka
Věk: 30
Znamení: Panna
Zájmy: sport, studium
Zážitek roku: předpokládám jeho příchod
Plány: uběhnout maraton, dokončit studium
Nejlepší zaměstnavatelé motivují v době recese své zaměstnance
Je nutné, aby se zaměstnavatelé věnovali motivování svých zaměstnanců, alespoň pokud se chtějí těšit větší produktivitě svého podniku. Dobrá motivace snižuje míru fluktuace a přitahuje špičkové talenty. Nejlépe hodnocení zaměstnavatelé v ČR se snaží nejprve snižovat finanční náklady, aby nemuseli zasahovat do lidských zdrojů. Pozastavují nábor nových pracovníků, poukazují na pravidelnou informovanost ve firmě, snaží se zaměstnancům ukázat, že za nimi stojí, omezují nebo pozastavují růst benefitů nebo naopak umožňují práci z domu a to zejména rodičům s malými dětmi. Za nejdůležitější považují obousměrnou komunikaci a udržování prestiže firmy.
Zaměstnáme vás, ale později
Zaměstnavatelé z důvodu, kdy nechtějí přijít o příležitost zaměstnat kvalitní pracovníky, se při jejich přijímání často uchylují k novým praktikám. Najímají zaměstnance nyní, ale pracovat je nechají až za šest měsíců, kdy doufají, že si je budou moci dovolit.
Statistické okénko
Aktuální míra nezaměstnanosti v ČR: 7,9 %
Průměrná hrubá mzda za I. čtvrtletí 2009: 22 328  Kč
Aktuální počet CV v DTB Pragma: 34 639 kandidátů
Přírůstek nově registrovaných kandidátů v DTB Pragma za 05/2009: 524 kandidátů
 
Seznam všech čísel zpravodaje najdete ZDE!