7. ČÍSLO / ČERVENEC 2009
Platy žen jsou o jednu čtvrtinu menší než u mužů
Finanční ohodnocení žen v České republice je o 23,6 procenta menší než u mužů. Průměr v EU představuje přitom 17,4 procenta. Rozdíl je způsobený především tím, že řada států EU má přímo v zákoně ustanovený zákaz platového rozdílů podle pohlaví. Hlavním důvodem nesrovnalostí v platech je to, že ženy upřednostňují ve svém povolání stálost. Prioritou je pro ně rodina. Potřeba jistoty jim brání střídat zaměstnání tak často jako u mužů. Preferují přitom osmi hodinovou pracovní dobu a vyhýbají se přesčasům či pracovním cestám.
Začala druhá vlna krize?
Podle českých odborářů právě začala druhá vlna hospodářské krize, která má zapříčinit likvidaci řady firem. Jen během minulého týdně došlo v řadě strojírenských firem k masovému propouštění svých zaměstnanců. Také ministerstvo financí ČR upozornilo na stále prohlubující se finanční krizi. Ukázal na to jak propad výběrů daní, tak zvyšující se sociální výdaje. Ministr financí Eduard Janota upozornil na to, že při takovém vývoji finančního rozpočtu by se mohl schodek státního rozpočtu vyhoupnout až na 180 miliard.
Růst mezd v prvním čtvrtletí letošního roku je velmi pomalý
Hospodářská krize a s ní související zvyšující se nezaměstnanost zapříčinily velmi pomalý růst mzdového indexu. Analytikové hovoří o tom, že růst je nejpomalejší od doby vzniku České republiky. V prvním čtvrtletí letošního roku vzrostly mzdy jen o necelé jedno procento, což je nejméně od roku 1998. Zaměstnavatelé jsou v důsledku hospodářské krize nuceni snižovat náklady jak se dá, což se odráží i ve vývoji na trhu práce. Ve srovnání se sousedními státy Evropy je na tom však Česká republika stále dobře. Zaměstnanec v Česku si v průměru vydělá více eur než Slovák, Maďar nebo Polák.
Zaměstnanci přeceňují jak sebe, tak své nadřízené
Při nedávném výzkumu byli zaměstnanci požádání o hodnocení svého vlastního výkonu. Sebehodnocení, které provedli zaměstnanci bylo poté porovnáno s hodnoceními, vypracovanými jejich nadřízenými. Výsledkem bylo zjištění, že výkon zaměstnanců není tak dobrý jak se sami domnívali. Z výzkumu dále vyplynulo, že zaměstnanci přeceňují nejen sebe, ale i své nadřízené. Zaměstnanci z obav, že by zaměstnavatel mohl poznat kdo ohodnocení psal, svého nadřízeného ohodnotili lépe, než se ohodnotil on sám. Při hodnocení nadřízených je proto nezbytné zachovat naprostou anonymitu.
Novinky z oblasti personalistiky
PRAGMA představuje
Mgr. Zuzana Staroštíková
Pozice: Personální konzultantka
Věk: 26
Znamení: Střelec
Zájmy: v létě - kolo, in-line
v zimě - lyže, snowboard
poradenství pro dvojčata
Zážitek roku: myslím, že nejen roku… svatba
Plány: rekonstrukce bytu…
 
Firmy mají zájem o absolventy známých univerzit
Nedávný výzkum ukázal, že zaměstnavatelé kladou značný důraz na to, jakou univerzitu žadatel o práci absolvoval. Tradiční vysoké školy pro ně mají lepší zvuk. Akademický titul z velké univerzity s tradicí může být tedy pro uchazeče o práci značnou výhodou. Diplom z Univerzity Karlovy či Masarykovy univerzity v Brně, je zaměstnavateli považován za doklad nejkvalitnějšího vzdělání.
 
Částečný pracovní úvazek… ano či ne?
Řada firem na českém pracovním trhu volí při zaměstnávání novým zaměstnanců formu částečného pracovního úvazku. Pro zaměstnavatele to znamená hned několik výhod. Jedním částečným úvazkem lze obsadit méně vytíženou pozici, nebo dvěma částečnými úvazky pokrýt jednu pozici. Jedná – li se o krátkodobou spolupráci, nabízí se alternativy částečného úvazku jako je dohoda o provedení práce či práce na živnostenský list. Výhodou je hlavně snadné a rychlé ukončení pracovního poměru mezi oběma stranami.
 
Statistické okénko
Aktuální míra nezaměstnanosti v ČR: 8,0 %
Průměrná hrubá mzda za I. čtvrtletí 2009: 22 328  Kč
Aktuální počet CV v DTB Pragma: 35 358 kandidátů
Přírůstek nově registrovaných kandidátů v DTB Pragma za 06/2009: 722 kandidátů
 
Seznam všech čísel zpravodaje najdete ZDE!