9. ČÍSLO / ZÁŘÍ 2009
Úřady práce pomohou zaměstnancům : projekt RESTART
Individuální projekty úřadů práce s názvem RESTART jsou zaměřené na zaměstnance ohrožené ztrátou zaměstnání a na ty, kteří jsou již ve výpovědní době. Hlavním cílem projektů je pomoci zaměstnancům zvýšit jejich uplatnitelnost na trhu práce prostřednictvím různých vzdělávacích a školících aktivit. Zaměstnavatelé v době, kdy se jejich zaměstnanci budou účastnit projektových aktivit, budou moci získat částečnou úhradu nákladů na náhradu mzdy. Výzvu k předkládání projektů vyhlásilo MPSV v rámci Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost.
V Evropě jsou o polovinu vyšší náklady na pracovní sílu než v USA
Drahá pracovní síla je jedním z hlavních důvodů snižování konkurenceschopnosti evropského hospodářství. Vyplynulo to ze srovnávací analýzy, kterou provedl Ústav pro hospodářský výzkum v Kolíně nad Rýnem. Výzkum ukázal, že průmyslové firmy ze zemí Evropské unie zaplatí za jednoho zaměstnance v průměru až 35 eur/hod. V porovnání se Spojenými státy, jsou náklady evropských podniků na pracovní sílu o 40% vyšší.
Lidé se i v období krize odmítají přestěhovat za prací
I přes špatnou ekonomickou situaci a nízký počet pracovních nabídek platí, že přes 40% lidí není ochotných se za prací stěhovat. Trend „stěhování se za prací“, který je v USA a Západní Evropě velmi populární tak lidé v ČR stále odmítají. Naproti tomu se stále prodlužuje doba, kterou jsou lidé ochotni cestovat do práce. Podle nedávného výzkumu je ochotna více než polovina lidí strávit cestou do práce více než 45min.
Stát zaplatí páteční volno pro zaměstnance
Stát začal projednávat zavedení tzv. kurzarbeitu, tedy zkráceného pracovního týdne. Firmy by tak mohly mít nárok pobírat v průběhu roku až roku a půl dotaci na mzdy zaměstnanců, kteří museli z důvodu nedostatku práce zůstat část pracovního týdne doma. Zaměstnanec by tak mohl dostávat 60% platu od zaměstnavatel a 20% platu od stát.
Novinky z oblasti personalistiky
PRAGMA představuje
Bc. Jiří Sedlák
Pozice: IT manager
Věk: 39
Znamení: Býk
Zájmy: vše o IT a určitě moje rodina
Zážitek roku: seskok padákem
Plány: konečně začít sportovat
 
CVservis = o 50% levnější inzerce
CVservis, nová služba pro nábor zaměstnanců, zahrnuje řadu služeb, které ušetří vaše finanční i časové výdaje. CVservis nabízí v ceně 9.000,-Kč personální inzerci na 40 pracovních serverech. Pro srovnání firma, která se rozhodne inzerovat pozice v tomto rozsahu sama zaplatí 19.900,-Kč. Navíc CVservis nabízí kromě personální inzerce také prostudování a zpracování všech příchozích materiálů od kandidátů a setřídění kandidátů do přehledu, ve kterém bude jasně uvedeno splnění či nesplnění firmou stanovených nejdůležitějších požadavků. To vše v ceně 9.000,-Kč. CVservis je zárukou profesionality podloženou 12-ti letou zkušeností se zprostředkováním zaměstnanců.
 
Diplom přestává být zárukou pracovního místa
Absolventi vysokých škol patří mezi jednu z nejohroženějších skupin lidí bez práce. V současné době je jich bez zaměstnání téměř jedenadvacet tisíc. Firmy upřednostňují lidi se zkušenostmi, kterých je teď na pracovním trhu dostatek. Proto mladé lidi po škole a bez zkušeností odmítají. Absolventi tak zažívají nejhorší rok za poslední léta. Průměrný nástupní plat jim klesl téměř o deset tisíc korun a počty absolventských míst ve firmách propadly o tři čtvrtiny.
 
Statistické okénko
Aktuální míra nezaměstnanosti v ČR: 8,5 %
Průměrná hrubá mzda za II. čtvrtletí 2009: 22 992  Kč
Aktuální počet CV v DTB Pragma: 36 581 kandidátů
Přírůstek nově registrovaných kandidátů v DTB Pragma za 08/2009: 550 kandidátů
 
Seznam všech čísel zpravodaje najdete ZDE!