III. VYDÁNÍ / BŘEZEN 2009
U pracovních nabídek je podmínkou uvedení i výše mzdy
Zaměstnavatelé, kteří využívají nabízení nových pracovních míst přes úřady práce, musí v nabídce od ledna uvádět i minimální a maximální mzdu. Dosud to záleželo pouze na dohodě s konkrétním úřadem práce, ale ministerstvo práce a sociálních věcí tuto povinnost určilo všem zaměstnavatelům i úřadům.
Evropská komise se bude zabývat rozdíly ve mzdách žen a mužů
Evropská komise zahájila kampaň, která bude bojovat za odstranění rozdílů ve mzdách žen a mužů. Podle EU vydělávají ženy v EU průměrně o 17,4 % méně než jejich mužští kolegové. V ČR tento rozdíl činí 23,6 %.
Boj pod mottem "stejný plat za stejnou práci" vyhlásil eurokomisař Vladimír Špidla při příležitosti MDŽ. Jedna francouzská studie ukázala, že podniky, které měly ve vedení svých finančních oddělení ženy, jsou na tom v současné hospodářské krizi lépe, než ty, které tam mají většinu mužů.
Zásada stejný plat za stejnou práci v EU je zakotvena v unijní Římské smlouvě z roku 1957.
Na veletrhu JobDays 2009 se představí 150 firem
8. – 10. 4. 2009 se uskuteční veletrh pracovních příležitostí JobDays. Na holešovickém Výstavišti nabídne volné pracovní pozice zhruba 150 firem a očekávaná účast je 20 000 návštěvníků. Vstup na akci je zdarma. Veletrh se bude konat pod záštitou společností JobsInPrague a EURES. Díky tomu se lidé dozvědí i o volných pozicích v zemích EU.
„Holešovické Výstaviště se na tři dny promění ve velké tržiště, kde lze rovnou rozdávat životopisy nebo zvládnout přijímací pohovor. Loni dokonce několik lidí přímo na veletrhu podepsalo pracovní smlouvu,“ říká Markus Klos, ředitel veletrhu.
Statistické okénko
Aktuální míra nezaměstnanosti v ČR: 7,4 %
Průměrná hrubá mzda za IV. čtvrtletí 2008: 25 381  Kč
Aktuální počet CV v DTB Pragma: 33 380 kandidátů
Přírůstek nově registrovaných kandidátů v DTB Pragma za 02/2009: 871 kandidátů
Novinky z oblasti personalistiky
PRAGMA představuje
Mgr. Kateřina Hrachovinová
Pozice: Vedoucí pobočky Ostrava
Věk: 26
Znamení: Rak
Zájmy: plavání, tanec a hudba, bike, četba a film, odonatologie, matematika
Zážitek roku: v září bude svatba..
Plány: veliké…ale nechám si je s dovolením pro sebe
Nové možnosti team-buldingu
Pro posílení komunikace i spolupráce zaměstnanců je pošlete pomáhat. Nechte je třeba vymalovat místnosti v domově důchodců. Místo drahého team-buildingu mohou zaměstnanci pomoci a zároveň se lépe poznat.
Jednou z těchto možností je dobrovolnická práce. Tím, že se firmy účastní, pomáhají hned na několika frontách. Jednak těm, kteří potřebují pomoci, a zároveň si tak budují lepší jméno a v neposlední řadě mohou posilovat svou vlastní podnikovou kulturu.
V únoru zaznamenán opět velký růst nezaměstnanosti
Úřady práce zaznamenaly příval nezaměstnaných i v únoru. Bez zaměstnání je dalších 31 000 lidí a průměrná míra nezaměstnanosti se v únoru dostala z lednových 6,8 na 7,4 procenta. Na úřadech práce se evidovalo celkem 429 tisíc uchazečů o zaměstnání.
Pokračující rychlý vzestup nezaměstnaných ukazuje na to, že česká ekonomika je opravdu v recesi. Největší problém má průmysl.
Co způsobilo nárůst průměrné mzdy?
Průměrná mzda loni v Česku vzrostla o 1 848 korun na 23 542 Kč. Rozdíl oproti minulému roku činí 8,5 procenta, což představuje nejvyšší meziroční růst od roku 2001. Za nárůstem mezd v posledním čtvrtletí minulého roku stojí zřejmě fakt, že firmy vyplácejí odstupné rekordnímu počtu propouštěných pracovníků. Po odečtení vlivu inflace se mzda loni zvýšila o 2,1 procenta, což naopak bylo nejméně za posledních deset let. Letos pak podle analytiků mohou reálné mzdy klesnout.
Seznam všech čísel zpravodaje ZDE!